Instalace čapího hnízda v Debři

V Debři se čápi marně pokoušeli o stavbu hnízda. Místní lidé jim pomohli. Jak? To si přečtěte v článku, který jsme dostali od Milady Vrbové:

Nastal čas opouštění hnízd

Červenec se přehoupl do své druhé poloviny, do doby, kdy mladí čápi pomalu začnou opouštět svá hnízda. Kdy se poprvé pustí do světa právě ti „vaši"?

Navštivte čapí výstavu v Třešti!

Výstavu nejlepších čapích fotografií zaslaných do fotosoutěže pořádané ke kampani Pták roku 2014 – čáp bílý a čáp černý můžete od 12. května do 30. června 2018 spatřit v Třešti na Vysočině.

Ne všichni čápi odlétají do Afriky

Cesta do Afriky není samozřejmostí pro všechny čápy. Někteří končí cestu už ve Španělsku a každým rokem najdeme i u nás pár míst, kde se s čápem můžeme setkat i v zimě. Podle pozorování amatérských i profesionálních ornitologů víme zatím letos asi o sedmi těchto místech. Někde zimuje jedinec, jinde dokonce celý pár. Na otázku, proč u nás někteří čápi zůstávají celý rok, neexistuje jednoznačná odpověď. Česká společnost ornitologická proto vyzývá veřejnost, aby zimní pozorování čápů zadávala do databáze birds.cz a pomohla tak tuto záhadu rozluštit.

Čáp patří k nejoblíbenějším ptákům a je v přírodě nápadný. Není proto divu, že jeho přítomnost v zimě udiví. Proč u nás ptáci zůstávají, přesně nevíme. Záleží na charakteru zimy, jakou šanci na přežití budou mít. V mírných zimách posledních let nacházeli na polích dostatek potravy. Jakmile napadne sníh, mohou mít problém. V žádném případě není ale řešením snažit se čápa hned odchytit a odvézt do záchranné stanice ani okamžitě začít s přikrmováním. „Jedná se o volně žijící zvířata a zbytečným přikrmováním jen podpoříme jejich „domněnku“, že nikam odlétat nemusí. Kdybychom pak přestali přikrmovat uprostřed zimy plné sněhu, vystavíme zvířata hladovění,“ vysvětluje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. Přikrmování má smysl jen tehdy, jestliže čápi skutečně strádají nedostatkem potravy. Záchrannou stanici potřebují pouze, jsou-li zranění nebo příliš vysílení.

Známým zimujícím párem byl pár z Blatné, který 8 let zimoval na komíně lihovaru. Poté, co samice zahnízdila s jiným samcem, společně odlétli. „Samice v prvních třech letech normálně odlétala. Pak začala hnízdit se samcem pravděpodobně z umělého odchovu v Německu, kde vypouštějí čápy ze středomořských netažných populací. Je možné, že po výměně partnera si samice prostě po osmi letech „vzpomněla“, že kdysi táhla a spolu se samcem odlétli.“ vysvětluje Petr Pavlík z ČSOP Blatná záhadu blatenských čápů. V blízkosti sádek čápy lidé přikrmovali a ti tak neměli problém zimu přežít.

Dalším párem, který již několik let pravidelně zimuje, jsou dobřanští čápi. „Létají pravidelně na louky k Radbuze shánět žrádlo,“ uvádí Libor Schröpfer u svého pozorování na birds.cz. Čápi se v zimě často zdržují v blízkosti svých hnízd, která využívají k přezimování. Podobně můžeme letos čápy spatřit na Olomoucku či Frýdeckomístecku. Hodně pozorování je ale omezeno na jednu zimu. „Pokud zimu přežili, možná zjistili, že zimovat tady není úplně to pravé a následující rok odlétli, jak se na čápa sluší a patří,“ doplňuje Dobruská.

Chápeme obavy lidí, kteří se na nás obrací s dotazy a snaží se čápům pomoci i smutek z toho, že čápa ke konci zimy, kdy se ho snaží zachránit, někdo zastřelí. „To se stalo v březnu loňského roku čápovi na Novojičínsku, který neodletěl z důvodu zranění. Lidé ze záchranné stanice v Bartošovicích ho celou zimu přikrmovali, aby mohl přežít a nakonec ho někdo trefil brokovnicí…,“ vzpomíná Dobruská a dodává: „Pomozme jim přežít zimu. Ale tak, abychom nepodporovali jejich „myšlenku“ zůstat i příští rok zbytečným přikrmováním a vytvořením iluze nadbytku potravy i v zimních měsících. To zatím není v našich podmínkách pro čápy udržitelná cesta.“

O důvodech zimování čápů u nás toho víme jen velmi málo. Pokud čápa v zimě uvidíte, zadejte své pozorování na www.birds.cz. Pomůžete tak ornitologům získat více informací o zimujících jedincích. Zastihnete-li čápa přímo na hnízdě, můžete své pozorování zadat i na web Čapí hnízda na www.cap.birdlife.cz.

 

Kontakt

Gabriela Dobruská, dobruska@birdlife.cz, 724 687 996

Foto:

Zimující čáp v Kunčicích pod Ondřejníkem. Foto: Jaroslava Siváňová

Byli pár, v srpnu odletěli a jeden z nich se vrátil. Většinu dne chodí po loukách a na noc se pravidleně vrací,“ uvádí paní Siváňová u svého pozorování na birds.cz. Zda jde skutečně o téhož jedince nebo o ptáka, který zde ukončil svoji migraci ze severu, by prokázal pouze kroužek.

 

I v letošním roce podporuje sčítání čápů Hlavní partner ČSO E.ON Česká republika, s.r.o. Děkujeme!

Program Čapí hnízda byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.