Čapí sezóna už je v plném proudu

5.4.2018

Až s Velikonocemi zima definitivně předala žezlo jaru a na naší čapí mapě je to vidět. Čápi obsazují svá hnízda a vy je pozorujete a zapisujete do databáze. To je skvělé, protože už díky vám máme letos zkontrolovanou skoro polovinu hnízd a na téměř 300 z nich už čápi dorazili.

více

Příběh třech čapích hnízd

15.4.2016

Čapí hnízda vydrží několik desítek let. Ptáci je neustále dostavují. Proto není divu, že stará velká hnízda se jednoho dne mohou stát nebezpečnými. Mohou se naklonit a hrozit pádem, přetěžovat strom či jinak ohrožovat okolí.

více

Čápice v Dubném byla otrávena

3.5.2015

Pitva uhynulé čapí samičky z hnízda v Dubném u Českých Budějovic prokázala otravu karbofuranem. Na hnízdech se objevují první mláďata.

více

Čáp zraněný v Chromči přežil

19.8.2014

Osud čápa, který se zranil začátkem dubna o anténu u hnízda v Chromči, byl nejistý.

více

Břeclavští hasiči zachránili čápa z pasti

14.4.2014

V pátek 11. dubna ráno byli břeclavští hasiči povoláni k neobvyklému zásahu.

více

Zásah na půlstoletém čapím hnízdě ve Skále

31.3.2014

Na komíně bývalého lihovaru ve Skále u Havlíčkova Brodu si čápi bílí postavili hnízdo v roce 1963 a od té doby se zde již vystřídalo několik čapích generací.

více

Hnízdo v ohrožení

11.3.2014

Čápi bílí hnízdí nejčastěji na lidských stavbách, kde kromě krásného estetického zážitku můžou tito naši spolubydlící způsobit i nečekaný problém.

více

Co dělat když?

11.3.2014

...najdete poraněného čápa nebo je třeba přemístit hnízdo?

více

Tragický rok 2013 z pohledu čápů bílých

11.3.2014

Extrémně dlouhá zima následovaná neobvykle deštivým a chladným počasím koncem května a začátkem června si vybrala u mnoha ptačích druhů krutou daň.

více

Čápi v ohrožení

11.3.2014

Začneme-li mluvit o ohrožení čápů, vybaví se nám asi jako první zničená hnízda. Jsou velká, viditelná, a zničí-li někdo obsazené hnízdo čápů s vejci či mladými, považujeme to za vrchol barbarství.

více

Nebezpečná cesta nejen na zimoviště

11.3.2014

Oba druhy čápů čelí na své dlouhé cestě do zimovišť a zpět řadě nebezpečí. Kromě těch přirozených, jako jsou nepřízeň počasí či málo potravy způsobené suchem, se přidávají i další a ta má na svědomí člověk.

více

© 2014 Česká společnost ornitologická. Všechna práva vyhrazena.